Vahetult enne valimisi algas Sloveenias siiski senistest räpaseim valimiskampaania.   1. septembril Soome riigitelevisiooni YLE eetris esitatud altkäemaksusüüdistused peaminister Janez Janša vastu jõudsid kiiresti kodupublikuni. Väidetavalt olevat Janša võtnud pistist Soome relvatootjalt Patria, kes võitis Sloveenia eelmise valitsuse poolt AMV soomukite ostmiseks välja kuulutatud riigihanke. Telesaates kinnitasid ilma ühegi asitõendita esitatud väiteid juhtumisi Sloveenia opositsiooni liikmed või riigihanke kaotanud ettevõttega seotud isikud.
 
Kavalalt sepitsetud rahvusvaheline skandaal ei avaldanud kodumaal siiski piisavalt mõju ning Sloveenia demokraatliku partei toetusprotsendid ületasid endiselt opositsioonierakondade omi. Järgnesid ajakirjanduse esiküljed vallutanud mõnekümne meditsiiniõe streik senise tervishoiukorralduse vastu ning ekskommunistist ekspresidendi Milan Kucani ning oligarhist Ljubljana linnapea üleskutsed mitte toetada valitsevat koalitsiooni.
 
Valimistepäeva, 21. septembri hilisõhtuks oli selge, et ilma konkreetse valimisplatvormita, kuid omavahelise koalitsiooni juba varem välja kuulutanud sotsiaaldemokraatide, liberaaldemokraatide ja vasakäärmusliku Zares’i populistlik kriitika „vajame muutust” ning labane poriloopimine olid andnud soovitud tulemuse.
 
Teistegi riikide näidetel oleme võinud tõdeda, et varakult väljakuulutatud valimisliidu idee töötab hästi ning annab valijale märku võimaliku koalitsiooni koostöövõimest. Võib-olla oleksid ka Sloveenias seekord napilt kaotanud paremjõud ühisrindena ja koos valimiskünnise alla jäänud partneritega, valimisvõidu koju toonud? See on siiski vaid spekulatsioon.
 
90-kohalises parlamendis sotsiaaldemokraatidele ühe kohaga kaotanud demokraatliku partei poolt prioriteediks seatud arenenud majanduse kui elanikkonna heaolu tagatise vastu näeb opositsioon heaolu garantiina sotsiaalset dialoogi. Kuhu jõuab viimase nelja aasta jooksul 27% võrra tõusnud keskmise palga, 20% tõusnud pensionide ja märkimisväärselt alanenud maksukoorma taganud parempoolse koalitsiooni käest vasakpoolse valitsusliidu kätte sattuv Sloveenia, võime varsti näha.
 
Tuleb ilmselt tõdeda, et ka selles endise idabloki riigis on elu juba nii heal järjel, et stabiilsusele eelistatakse pikemalt järele mõtlemata „muutusi”.
 
Tabel: 21. septembril 2008 toimunud parlamendivalimiste tulemused.
(Tärniga märgitud erakonnad kuulusid alates 2004. aastast valitsenud koalitsiooni)

Partei%
Kohti
Sotsiaaldemokraadid
30,45
29
Sloveenia Demokraatlik Partei*
29,26
28
Zares
9,37
9
Pensionäride Demokraatlik Erakond*
7,45
7
Sloveenia Rahvuslik Erakond
5,40
5
Sloveenia Rahvapartei* + Sloveenia Noortepartei
5,21
5
Liberaaldemokraaadid
5,21
5
Itaalia ja ungari vähemuste esindajad
määratud
2
Uus Sloveenia*
3,40
0







AUTORIST
Berit Teeäär on IRLi välissekretär